Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Bir beslenme uzmanıyla görüşmek konusunda gergin misiniz? Olmayınız! Bir beslenme danışmanlığı seansı asla işkence olmak zorunda değildir. İyi bir beslenme danışmanlığı söz konusu olduğunda, sizi ne yapmanız gerektiği konusunda bir ders veriyormuş gibi hissettirmemeli ve yeme alışkanlıklarınız üzerinde azarlandığınızı ya da yargılandığınızı düşündürmemelidir. Daha doğrusu, dinlemeyi ve yaşam tarzınız ve diyetiniz açısından şu an nerede olduğunuzu anlamaya ve hedeflerinize ulaşmak için sizinle birlikte çalışmaya zaman ayırıyoruz. Beslenme danışmanlığı sertifikalı bir beslenme danışmanı veya kayıtlı bir diyetisyen tarafından yapılabilir.

Beslenme danışmalığından kimler yararlanabilir?

Diyete ihtiyacınız olsun veya olmasın, pek çok farklı sebepten dolayı birçok insan bir beslenme uzmanı ile çalışabilir. İyi beslenmediğinizi düşünüyorsanız veya check-up yaptırdıktan sonra bir beslenme danışmanlığı için randevu yaptırmak istiyorsanız Adana Beslenme Danışmanı Eliza Gözüyılmaz sizin için en iyisidir. Danışmanlığımız, yüksek kan şekeri veya kolesterol veya kan basıncı sorunları gibi beslenme ile ele alınabilecek herhangi bir özel koşulda size yardımcı olabilir.

Bazı hastalar, yiyecek seçimlerinin sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmek ve bir beslenme danışmanlığı  almak için gelirler ve önerilerimle diyet programları sonuç vermeye başlar. Aşağıdakiler, diyet müdahalelerinden yararlanabilecek koşullardan sadece birkaçıdır:

 

  • Kalp hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • Alerjiler
  • Diyabet ve diyabet öncesi durumlar
  • İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
  • Çölyak hastalığı
  • Obezite veya aşırı kilo
  • Gebelik

İlk randevunuzdan ne beklemeli?

Öncelikle bir beslenme uzmanını görmek istemenizin sebebini ve amaçlarınızın neler olduğunu soracağız. Hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaçlar ve takviyeleri de içeren tıbbi geçmişinizi gözden geçireceğiz. Sonra stres seviyenizi, uyku düzeninizi, enerji seviyenizi, egzersizi ve mide-bağırsak fonksiyonunuzu hissetmek için yaşam tarzınızı keşfedeceğiz. Adana Zayıflama Merkezi’nden randevu almadan en az 24 saat önce ihtiyacınız olan her şeyi (ya da daha iyisi, iki ila üç günlük yemek ve atıştırmalık için bir yemek günlüğü) yazmanız size yardımcı olacaktır. Kontrol boyunca, diyet tercihlerinizi ve yemek pişirme alışkanlıklarınızı tartışmaya başlayabilir ve kahvaltı veya gece geç saatlere kadar atıştırmak gibi sorunlu noktaları belirleyebiliriz. Buradan, daha sağlıklı yemeye başlamanıza yardımcı olacak bazı başlangıç ​​işaretçileri geliştireceğiz.

 

Kaç randevu gerekir?

Çoğu hasta ortalama iki ila üç seans gelir. Diyetinize ve yaşam tarzınıza bazı basit değişiklikleri öğrenmeye ve birleştirmeye hazırsanız, sizi doğru kursta ayarlamak genellikle yeterli olacaktır. Ancak bazı insanlar, yeni alışkanlıklarını kontrol edip - rahat hissettiklerinde – alışkanlıklarını güçlendirmeye daha iyi yardımcı olabilmek için aylık danışmanlık seanslarının daha hesaplı olmasını sağlamaktayız. Bunlara ek olarak, hastaların ilk görüş alışverişinden sonra yılda bir veya iki kez tazeleme programı yapması da alışılmadık bir durum değildir.

 

Sevdiğim her şeyi yemeyi bırakmalı mıyım?

Kesinlikle hayır! Beslenme danışmanlığı bir ortaklıktır. Beslenme uzmanları diyetinizi iyileştirmek için ne yapmanız gerektiğini size söylemez; Ancak sağlık hedeflerinizi belirlemenize ve elde etmenize yardımcı olabiliriz. Esnek bir şekilde çalışıyoruz, en fazla etkiyi yaratacak değişikliklerle başlıyoruz ve yaşam tarzınız için en mantıklı olan taktikleri birleştiriyoruz. Buradaki fikir, sizi daha iyi bir beslenme için yola koyan bir plan oluşturmaktır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis