Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Biberiye

Metabolizmayı hızlandıran biberiye, dolaşıma yararlı olan bir baharat türüdür. Biberiye vücudun vücudumuzun ısınmasını sağlar. Isınan vücudumuz daha fazla yağ yakımaya başlar, bunun sonucunda metabolizma hızlanır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlamak için biberiye’yi yemeklerinizde sıklıkla kullanabilirsiniz.

Kekik

Yağ metabolizmasını etkileyen kekik, canlandırıcı özelliği sayesinde metabolizmamızın hızlanmasını etkiler. Yağ metabolizması daha hızlı çalışarak, vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlar, vücut yağ depolamayı azaltır ve bunun sonucunda kısa zamanda kilo verilebilir.

Zerdeçal

Zerdacal baharatının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını düzenleyip, vücutta detoks etkisine neden olur.

Zencefil

Zencefil, yediğimiz yiyeceklerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Sindirim sisteminin ısınmasına yardımcı olur. Zencefil anti enflamatuar özelliği sayesinde metabolizmamızı hızlandırır. Zencefili ne kadar sık aralıklarla tüketirsek metabolizmamız da o kadar hızlı çalışır.


Kırmızı Pul Biberler

Yağları yakarak metabolizmayı hızlandırır. Kırmızı pul biberin olumsuz özelliği ise iştahı açmasıdır. Dikkatli olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

Tarçın

Kan şekerinin dengesini düzene sokar. Tarçın’ın antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır.

Keten Tohumu

Keten tohumu midedeki suyu toplar ve şişer, bu da kişiye tokluk hissi sağlar. Bağırsakların daha hızlı çalışmasına neden olur ve tuvalet ihtiyacını arttır. Sindirim sisteminde meydana getirdiği etkiler, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. 1 yemek kaşığı keten tohumunu 1 kase yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Keten tohumunun tokluk hissi vermesini sağlamak için, yoğurtla birlikte tükettikten sonra 2 – 3 bardak su içmeniz gerekir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis